Termal Etiket

Termal Etiket

Termal etiket, sıcaklığa maruz kaldığında kararan bir kimyasal ile örtülmüş kağıt bazlı bir yapışkanlı etiket türüdür. Eko termal ve lamine termal olmak suretiyle iki çeşidi bulunmakta olup, lamine termal sıcaklık, rutubet ve gün ışığına daha dayanıklıdır. Bu nedenle daha uzun etiketlemeler için lamine termal etiket tercih yapılmaktadır. Termal baskı tekniğinde, bir görüntüyü belirli bir malzemeye baskı almak için ısı kullanılır. Termal yazıcılar, standart yazıcılar gibidir ancak mürekkep yerine, ısıya duyarlı etiket ruloları gibi özel malzemelerle çalışır. Aynı şekilde termal etiket kullanırken ribon, yani baskı şeridine de ihtiyaç yoktur. Doğrudan termal yöntemiyle kolayca ve daha az maliyet ile etiketinizin baskısını alabilirsiniz. Termal etiket türleri genellikle, hastane, kargolama ve banka, gibi sıra alınan yerlerde veya süpermarketlerin sirkülasyonu yüksek kuru gıda bölümlerinde tercih edilir. Bunun yanında termal etiketlerin kullanıldığı alanlar arasında tekstil, gıda, market, gibi sektörlerde sayılabilir. Sebze, meyve ve kuruyemiş gibi tartılacak ürünler için kullanılan elektronik terazilerde hızlı şekilde paketleme tarihi veya ağırlık gibi sürekli değişen ürün bilgileri girilebilir. Termal etiketler ekonomik olup pratik bir kullanıma sahiptir.
Eko termal etiket, üzerinde koruyucu bir tabaka olmadığı için daha çok anlık görevler için kullanılır. Işığa, neme ve ısıya dayanıklı değildir. Böyle bir dış etkene uzun süre maruz kaldıkları zamanla siyahlaşır. Bu nedenle raf ömrü oldukça kısadır ve anlık operasyonlara uygundur. Özellikle hızlı tüketim ürünleri satan işletmelerin baskı etiket ve termal barkod maliyetlerini düşürmelerine yardımcı olur.
Lamine termal etiket, bilgilerin etiket üzerinde daha uzun süre kalması ve okunabilir olması gerektiğinde kullanılır. Termal olarak lamine edildiği için daha uzun süreli kullanımlara dayanıklı hale getirilmiştir. Lamine çeşitleri, eco modellerden maliyet olarak nispeten daha yüksektir.
İstenilen her ebat ve adette termal etiket imalatı yapan SEM Etiket, uzman etiket tasarımcıları, geniş makine parkuru ve güler yüzlü sevkiyat eki ile Türkiye’nin her yerine termal etiket üretimi yapmaktadır.