Serigraf Baskı Etiket

Serigraf Baskı Etiket

Serigrafi, bir seri baskı yapma şeklidir. Serigraf Baskı Etiket alanında oldukça çeşitli malzeme türleri üzerine baskı yapılabilmektedir. SEM Etiket olarak çeşitli etiket baskılarında serigraf baskı sistemini tercih etmekteyiz. İpek baskı olarak da bilinen serigraf baskı; baskı teknikleri arasında en yaygınıdır. Genelde şerit ve dokuma etiketlere uygulanır. Geçmişi çok eskilere uzanan bu sanat dalı son zamanlarda sanayinin de gelişmesi ile endüstriyel ürünlerin markalanmasında büyük önem kazanmıştır. Ahşap ya da metal bir çerçeveye gerilen değişik türdeki polyester ipek kumaşının fotofilm emülsiyon denilen bir film tabakasıyla kaplanıp ışıkta pozlandıktan sonra basılması gereken grafik, bu kumaşa bir şablon gibi çıkar. Işığa duyarlı bölgeler suyun yardımı ile boşaltılır ve hassas bir şablon oluşur. Bu şablona kalıp denir. Bir ragle (ağzı keskin bir kauçuk) yardımı ile baskı yapılır.
Günümüzde kozmetik, ecza, temizlik sektörü için üretilen etiketlerin genelinde bu baskı tekniği kullanılmaktadır. Bu baskı tekniği sayesinde, kullanılan boyanın daha kontrollü ve homojen biçimde yayılması sağlanır. Bu avantaj sayesinde daha dayanıklı ve kalitesi yüksek ürünler basılabilir. Böylelikle Hava, nem, ışık, kimyasallar ve aşınmaya karşı yüksek dayanıklılık elde edilir.
Serigrafi baskı her türlü malzeme ve yüzeye uygulanabilir. Yuvarlak baskılar yapılabilir. Aynı zamanda matbaanın baskı yapamadığı metal, seramik, kumaş ve cam gibi malzemelere baskı serigrafi ile yapılır. Elektroniğin bel kemiğidir. Serigrafi sayesinde devre kartları daha net ve temiz olarak yapılmaktadır. Son yıllarda serigrafi endüstrinin olmazsa olmazları arasına girmiştir. Serigraf baskı tekniği, diğer baskı tekniklerine göre daha uzun ömürlü ve daha göz alıcı baskılar almaya müsaittir. Serigraf baskı etiketlerinin en büyük özelliği renklerin çok canlı olması ve istenilen baskı rengini birebir olarak alınmasıdır. Serigrafi baskılı etiketlerde çok özel renk sonuçları alınmaktadır. Serigrafik baskı tekniği ile her türlü yüzey ve malzemeye baskılar yapılabilmektedir. Serigraf baskılı etiketler, büyük boyutlu ve özellikle dış ortam görecek etiketler için serigraf baskılı etiketler tercih edilmektedir. Serigraf baskının UV baskı tekniği ile yapılması durumunda etiketinizin baskısı daha parlak, göz alıcı, daha uzun ömürlü ve daha kalıcı olmaktadır. Serigraf baskı etiket imalatı yapan SEM Etiket, uzman etiket tasarımcıları, geniş makine parkuru ve güler yüzlü sevkiyat ekibi ile Türkiye’nin her yerine serigrafi baskılı etiket üretimi yapmaktadır.