Gıda Etiket

Gıda Etiketi

Gıda etiketi, gıda ürünlerinin üzerine ürün pazarlama ve sunumunda kullanılan etikettir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) gıda etiketini yiyecek ve içecek paketlerinin üstünde bulunan siyah beyaz kutucuk olarak tanımlar. Gıda etiketi, gıda kodeksi tarafınca mecbur kılınmıştır ve Gıda tüketiminde kullanılan ürünlerin sağlıklı koşullar altında saklanabilmesi için, çeşitli ortam koşulları sağlanmaktadır. Gıda etiketi üzerinde markanın tanıtımına yarayacak marka, logo, resim, ürünün adı, bileşenler sıralaması, alerjen bileşenler yada alerjen muamele yardımcıları, bileşenler ya da bileşen gruplarının miktarı, net miktar, tavsiye edilen tüketim tarihi yada son tüketim tarihi, hususi muhafaza koşulları ve/yada kullanım koşulları, üreticinin veya ambalajlayıcının veya ithalatçının veya dağıtıcının ismi yada ticari unvanı ve adresi, işletme kayıt numarası, menşe ülke, kullanım talimatı, hangi koşullar altında saklanması gerektiği, içerdiği malzemeler gibi gerekli tüm bilgiler etiket üzerinde bulunmaktadır.
Gıda etiketi çeşitleri, ürünlerin yapısına göre ayrılırken muhafaza edilmesi durumuna göre de ayrılmaktadır. Örneklendirmek gerekirse, gıdanın markette satışa sunulduğunda sıcakta veya soğukta kalması önemli bir faktördür. Çünkü ürünün ve etiketin soğuğa, sıcağa karşı daha dayanıklı olması gibi durumlar söz konusudur. Tüm bu ayrılıklar, etiketlerin birbirinden ayrılmasına neden olmaktadır. Gıda etiketi çeşitleri bu şekilde farklı kategoriler içerisinde ele alınmaktadır. Çeşitlilik içerisinde ele alınacak iki başlık da plastik bazlı ve kağıt bazlı gıda etiketlerdir. Kullanılacakları ürünler, ürünlerin hangi maddeye uygulanacağına göre birbirinden ayrılmaktadır. Gıdanın saklanma tarihi yani kullanım ömrü neyse, ona göre bir etiket üretimi söz konusudur.
Kağıt bazlı gıda etiketleri, kuşe kağıttan üretilmektedir. Yaygın olarak kullanılan bir etiketleme ürünü olarak yorumlanmaktadır. Genellikle ürünlerin görsellik kazanması ve gerekli bilgilerin verilmesine yeterlidir. Kağıt bazlı etiket seçeneklerinde özel boyutlar kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra ürünlerde özel tasarımların yapıldığı da görülmektedir.
Plastik bazlı gıda etiketler, yine farklı alt gruplar bulundursa da kolay yırtılmamaktadır. Su, nem ve ısı gibi önemli etkenlere karşı yüksek direnci bulunmaktadır. Deforme olma durumu oldukça azdır ve hem baskılı hem baskısız olarak üretimi mümkündür. Esneklik özelliği mevcuttur ve seçenekleri birden fazladır.
Profesyonel, kaliteli ve güvenilir gıda etiketlerinin sağladığı avantajlardan yararlanmak için doğru adrestesiniz. SEM Etiket sizlere bu alanda en kaliteli ve güvenilir hizmetleri sunmaktadır. Gıda etiketi imalatı yapan firmamız, uzman etiket tasarımcılarımız, geniş makine parkurumuz ve güler yüzlü sevkiyat ekibimizle Türkiye’nin her yerine gıda etiketi üretimi yapmaktayız. Siz de söz konusu hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.